Loading...
Terapia manualna 2021-03-31T07:04:51+00:00

Terapia manualna to metoda stosowana w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego. Stosowana jest w leczeniu wszelkiego rodzaju bólu. Obejmuje, manipulowanie i mobilizację mięśni i stawów.

Podczas wizyty przeprowadzam szczegółowy wywiad. Badam ruchomość czynną i bierną kręgosłupa. Pytam o odczucia bólowe pacjenta. Sprawdzam również odruchy rdzeniowe kręgosłupa i przeprowadzam dodatkowe testy ortopedyczne.

Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań i wnikliwej analizie badań i wypisów pacjenta przechodzę do terapii pacjenta.

Zazwyczaj podczas zabiegu zaczynam od rozluźnienia tkanek miękkich, mięśni i powięzi. Następnie jeżeli zgodę wyrazi pacjent i stan funkcjonalny jego organizmu na to pozwoli przeprowadzane są manipulacje kręgosłupa (zwyczajowo takie postępowanie nazywane jest nastawianiem kręgów). Podczas zabiegu manipulacji dochodzi do „rozklejenia” torebek stawowych. Otaczają one drobne międzywyrostkowe stawy kręgosłupa. Skutkiem takiego zabiegu jest poprawa funkcji organizmu, poprawa ruchomości i zmniejszenie lub zlikwidowanie bólu.

Terapia manualna to bezpieczną i udowodnioną naukowo metoda leczenia. Przynosi ulgę w najcięższych stanach takich jak rwa kulszowa czy ramienna a także kręgozmyk 1-3 stopnia. Często pozwala uniknąć operacji kręgosłupa.

Zabiegi terapii manualnej są szczególnie wskazane dla wszystkich osób. Cierpiących na ból pochodzenia mięśniowo stawowego w obrębie kręgosłupa i stawów obwodowych. Wskazane są również w celach profilaktycznych. Pozwalają rozluźnić mięśnie a także poprawić przewodnictwo nerwowo mięśniowe.

Terapia manualna okazuje się również przydatna w przypadku stwierdzonego skrótu funkcjonalnego kończyny u dzieci i dorosłych. Skrót kończyny często udaje się wyrównać już po kilku zabiegach a wkładki do butów okazują się wtedy zbędne.

Wady postawy takie jak skrzydłowato odstające łopatki, koślawe pięty i kolana, szyja i barki ustawione w protrakcji również dają się korygować przy pomocy wyżej wymienionych zabiegów.

Styl życia i tempo pracy sprawia że pozycja siedząca jest jedną z najczęstszych przyjmowanych przez długi czas przez człowieka w ciągu doby. Skutkiem tego stanu rzeczy jest zaburzone ustawienie kręgosłupa i pozostałych segmentów ciała. Terapia manualna pozwala skutecznie walczyć z negatywnymi skutkami tego stanu rzeczy takimi jak ból i dyskomfort.

Stan pacjenta decyduje o długości postępowania leczniczego, w znacznej większości pacjentów duża redukcja bólu następuje już po pierwszej wizycie, kompleksowy proces leczenia w większości przypadków zamyka się w 3-4 wizytach, natomiast stany przewlekłe gdy pacjent boryka się ze swoim problemem od dawna możliwa będzie konieczna większa ilość wizyt, nawet 5-8. Zastrzegam sobie prawo do odmowy udzielenia świadczenia w warunkach uzasadnionych.